
Angrešt je nenáročný keř, který najdete na mnoha zahradách – pár stromkových agreštů roste i u nás. Teď už ale skutečně pár – bouřky nám bohužel tři agrešty ulomily v místě, kde přechází slabý kmínek do korunky. Jako na potvoru, angrešty jsou letos mimořádně obsypané plody – a na těch ulomených byly plody zralé tak na 70 %. Vyhodit je? To určitě ne. Zkusili jsme džem – a dobře jsme udělali. 😉
Ještě než sem dáme recept, pár faktů o agreštu jako takovém. Jeho bobule jsou doslova nabité vitamínem C, draslíkem a antioxidanty, které posilují imunitu a podporují trávení. Obsahují také pektin, což z něj dělá ideální ovoce pro přípravu džemů – zejména když ještě není plně zralý. Díky tomu dobře želíruje i bez použití želírovacího cukru. Pokud se vám tedy na keři ulomí větve nebo vás překvapí bouřka jako nás, neváhejte – i z nedozrálých plodů vykouzlíte vynikající džem s jemnou kyselkavou chutí a pevnou konzistencí.
A teď už náš recept na Angreštový džem se skořicí
Na 1,3 kg agreštu (přesně tolik na 70 % zralých a použitelných plodů jsme obrali ze tří korunek, které se nám bohužel ulomily při bouřce) jsme dali 1 kg cukru (obyčejný, ne žádný želírovací), cca 300 g sladkých jablek (pro ještě více pektinu), cca 10 hřebíčků, cca 20 g mleté skořice a čajovou lžičku kyseliny citronové.

Postup: Džem jsme dělali z celých bobulí, bylo proto třeba proto bobule zbavit všech stopek a bubáků. Pak jsme dali angrešt vařit s cca 3 dcl vody (víc ne, sám dost pustí šťávu, i když je nezralý), když se rozvařil, rozmixovali jsme ho ponorným mixérem (ne úplně dohladka, neměl by žádnou texturu).
Poté jsme přidali cukr a vařili na středním plameni. Po cca 10 minutách jsme přidali skořici, kyselinu citronovou a hřebíčky. A pak už to chtělo jen hodně trpělivosti a pár zkoušek „tuhosti“ na talířku. Hotovo bylo přibližně po hodině.

Nakonec jsme džem naplnili do sklenic a ty nechali přes noc víčky dolů. Trochu džemu nám zbylo do misky ke snídani na chleba s máslem – chuť fantastická, konzistence parádní.
Tak ať se povede i vám!