Naše děti už sice patří věkem mezi teenagery, to ale neznamená, že by pořád nemilovaly hrášek. Otvírání lusků plných šťavnatých kuliček hrachu patřilo a patří u nás v zahradě pod horou k začátku prázdnin stejně jako radost z konce školy. Pěstujeme výhradně hrášek dřeňový, cukrovému jsme na chuť nikdy nepřišli, a to dosud výhradně v podobě, jak ho známe z našeho dětství v osmdesátých let i my – se zelenými lusky.
Letos jsme poprvé vyzkoušeli hrášek s fialovými lusky, kterému se říká Tutanchamonův. Legenda, která se s ním pojí, říká, že jde o hrášek, který nalezli archeologové uvnitř hrobky egyptského faraona Tutanchamona a který se podařilo po tisících letech přinutit k vyklíčení a namnožit.
Popravdě, s pravděpodobností hraničící s jistotou jde o marketingový trik, jak na první pohled zajímavý hrách (fialové lusky jsou fakt nepřehlédnutelné) prodat pěstitelům, kteří hledají do své zahrady něco excentrického a raritního. Na druhou stranu, díky za marketing – Tutanchamonův fialový hrášek se pěstovat vyplatí bez ohledu na barvu lusků.
Proč jsme si Tutanchamonův hrášek oblíbili my?
Téměř 100% klíčivost
Ač pěstujeme hrášek dlouhé roky, s klíčivostí bývá občas problém – v půdě je v posledních letech po zimě málo vlhkosti, hrách leckdy přes veškerou péči nevzejde tak, jak bychom si přáli. Tutanchamonův hrách vzešel 100%. Na záhon šel v březnu, v době, kdy počasí zahradničení nepřálo, v chladném počasí trvalo skoro tři týdny, než se ukázaly první lístky. Pokud bychom v té době nechali záhon zaplevelit, patrně bych teď článek plný nadšení nepsal – žádný fialový hrášek bychom nejspíš neměli.
Bujný růst a až vysoké rostliny obsypané lusky
Jakmile Tutanchamonův fialový hrášek vyklíčí a udělá pár lístků, nic už ho v růstu nezastaví – ani přízemní mrazíky, což jsme si ověřili. Dřív jsme do záhonu s hráškem dávali větvičky z ořezaných keřů a stromů, klasický zelený hrášek se jich zachytil a udržel se tak vzpřímený do svých cca 80-120 cm – vyšší jsme nemívali.
Fialový hrášek potřebuje robustnější oporu než zelený – rostliny jsou mohutné, silné a až 2 metry vysoké. Nám se pnou po kari síti, ta jediná nám přišla jako dostatečná opora. Na každé rostlině je přitom nepočítaně lusků, snadno přitom najdete ty zralé – přeci jen, fialový lusk na pozadí zelených lusků je vidět mnohem líp, než lusk zelený.
Fialový hrášek (máme odrůdu Ezetha) nám prostě dělá radost – už teď víme, že nějaké lusky necháme dozrát a příští rok vysejeme Tutanchamonova hrachu o něco víc. Chuťově je výborný (sladký), lusky jsou velké, hrášky krásně stejnoměrné.