Pulsatilla vulgaris ‚Alba‘ a Pulsatilla vulgaris ‚Rote Glocke‘. V zahradě pod horou nám rostou dva zástupci druhu koniklec obecný – oblíbených „chlupáčů“ s nádhernými květy, které vykvétají na konci března jako jedni z prvních poslů jara.
Zatím je máme mezi trvalkami, příští rok bychom je rádi vysadili do divokého trávníku za chalupou – mezi přibližně stovku krokusů a modřenců. Pěstovat koniklece na divoko ovšem vyžaduje jednu vcelku zásadní věc – mít dostatek sazenic. Kupovat je v zahradnictví je dost nákladné, jeden koniklec člověk pořídí za cenu 70-90 Kč. A my jich chceme aspoň třicet, nebo (lépe) padesát.

Zkusíme to jinak – výsevem z vlastních zdrojů. Proč nezkusíme množení vegetativní? Koniklece mají dlouhé kořeny, velmi náchylné na poškození – dělení trsů je tak krajně nespolehlivé.
Naopak výsevy bývají spolehlivé a můžete je realizovat hned po „sklizni“ semen – tedy v květnu nebo červnu. A to je výzva. Už proto, že semena koniklece potřebují (uvítají) studenou stratifikaci.
Zkusíte také výsev koniklece? Tady je návod, kterým se budeme řídit i my
Krok první – stratifikace
Semena koniklece potřebují období chladu, tzv. studenou stratifikaci, aby mohla úspěšně klíčit. Jak na ni? Vezměte dobře vyzrálá semena (skliďte je hned, jak to půjde – květen, červen) i s chmýřím, smíchejte je s vlhkým pískem nebo rašelinou a uložte v uzavíratelném plastovém sáčku na 4-6 týdnů do lednice. My je dáme do přihrádky na ovoce a zeleninu, kde je teplota jen něco málo nad nulou.
Krok druhý – výsev
Výsevní nádobu naplňte kvalitním, dobře propustným substrátem, například směsí rašeliny, písku a perlitu. Na jeho povrch rozprostřete semena po povrchu substrátu a zasypte je cca 0,3 cm vysokou vrstvou stejného substrátu. Ten pak dobře umáčkněte a dobře provlhčete. Důležitá je stálá vlhkost – tu můžete podpořit například překrytím výsevní nádoby plastovým obalem nebo skleněnou tabulí. V dobrých podmínkách (teplota do 20 stupňů, dostatek světla, ale ne přímé slunce) by měly první koniklece vyklíčit do tří týdnů.
Krok třetí – péče po výsevu
Po vytvoření několika pravých listů můžete sazenice přesadit do větších nádob, ale pokud jste se vyseli s dostatečnými rozestupy, není to nutné. Sazenice potřebují ochranu před prudkým sluncem a prudkými teplotními výkyvy, pozor i na přemokření, které způsobuje hnilobu kořenů.

Co s malými sazenicemi konikleců v zimě?
Koniklec je sice rostlinou mrazuvzdornou, vysadit malé semenáčky do volné přírody ale znamená většinou jejich konec. Nejsou tak odolné rozmarům počasí jako rostliny dospělé a když je nezničí počasí, podlehnou škůdcům nebo chorobám. . Umístěte malé koniklece v chladnější místnosti s teplotou mezi 5-10 stupni a s dostatkem nepřímého světla. Během zimy sledujte vlhkost půdy a příležitostně zalévejte, aby půda nevyschla úplně. Když vše půjde tak jak má, na jaře budete moci nejsilnější rostliny vysadit už ven.
Tak jako se to snad povedeme nám. Dáme vědět.